Krzysiek 2019-05-25 10:53, Krzysiek

Relacja z wolsztyńskich regat
18/19 maja 2019 rozegrano XIX Windsurfingowe Amatorskie Regaty na jeziorze Berzyńskim w Niałku Wielkim, w gościnnym Powiecie Wolsztyńskim. Tradycyjnie już od lat patronat nad nimi objęli Starostowie z trzech powiatów. Z powiatu Grodziskiego Mariusz Zgaiński, Andrzej Wilkoński z powiatu Nowo Tomyskiego, Wolsztyńskiego - Jacek Skrobisz. Ufundowali oni skromne nagrody, za co jesteśmy im ogromnie wdzięczni. Od samego początku zmagania windsurferów wspiera nagrodami Hydrosfera, która na stałe już wpisuje się w te regaty.

Nie sposób nie podziękować również przy tej okazji Wolsztyńskiemu Klubowi Żeglarskiemu za żeglarską gościnę, komandorowi klubu, wraz z bosmanem i żeglarzami zaangażowanymi wokół tej imprezy, którzy również, jako gospodarzepo raz dziewiętnasty stworzyli dla zawodników przyjazną atmosferę.
Regaty nie mogą się odbyć bez zawodników, w tym miejscu ogromne podziękowania dla przybyłych zawodników, pokonujący często spore odległości.A wszystkim rządzi wiatr. Zawodnicy do końca nie wiedzą czy startować będą w tylko w kilku biegach, lub wcale, z powodu braku wiatru, co niestety czasami się zdarza.Na szczęście nie tym razem.

Bardzo ważne wsparcie udzielił Miejsko Powiatowy oddział WOPR z Wolsztyna, współpracujący z Wolsztyńskim Klubem Żeglarskim.Ratownicy czuwali nad bezpieczeństwem zawodników, które na wodzie jest najważniejsze.

Zawodnicy startowali w konkurencjach windsurfingowych w klasach Raceboard, Formuła, Oppen oraz Slalom. Po raz pierwszy startowali w klasie Raceboard zawodnicy z licencjami startujący w tak prestiżowych regatach jak mistrzostwa europy czy świata ( biorąc udział w naszych regatach amatorskich, klasyfikowani byli oddzielnie ) Przy tej okazji, rozegrano również pierwszą w tym roku edycję Amatorskiego Pucharu Polski (A.P.P.). Żeglarze deskowi na zawody przyjechali z tak odległych miejsc, jak Warszawa, Będzin, Pabianice, Michałowice, Dolsk , Jarocin, Grudziądz, Śrem, Gdańsk, Łódź, Szczecin, nie zabrakło przedstawicieli powiatu grodziskiego i wolsztyńskiego. 

W sobotę rozegrano przy sprzyjających warunkach cztery biegi Raceboardowe i trzy biegi Slalomowe, oraz dwa biegi Formuły, przy mniej sprzyjającej warunkach dla tej kategorii. Wspomnieć tu należy, że do pięknej tradycji tych zawodów ugruntowanej przez lata, wieczorem rozlosowano nagrody ufundowane przez firmę Hydrosfera, i przy wsparciu patronujących starostw oraz WKŻ Wolsztyn. Tym sposobem nawet początkowy adept amator tego sportu może wrócić do domu z cenną surfingową nagrodą.

W niedzielę rozegrano kategorię Oppen oraz dodatkowo trzy biegi Racebordowe.Otwarcia i zakończenia regatimieniu trzech starostóww dokonał V-ce Starosta Powiatu Grodziskiego Sławomir Górny. Był on również głównym sędzią zawodów, z racji swojego wieloletniego instruktorsko-żeglarskiego doświadczenia, oraz jako Starszy Ratownik WOPR,.

Po raz XIX głównym organizatorem i pomysłodawcą, oraz wykonawcą był instruktor żeglarstwa deskowego Henryk Obiegała. Cyt.organizatora:„Regaty to logistyka, informacja, promocja, zadbanie o bezpieczeństwo na lądzie i wodzie, finanse, rozliczenia, zaproszenia zawodników, rozmowy ze sponsorami, partnerami, zabezpieczenie regat, wszelkimi władzami, catering, dyplomy, pisma, zamówienia itp., itd. i wszystkie drobne szczegóły, których nie sposób wymienić… a tym wszystkim rządzi wiatr. Chcę powiedzieć, że organizowanie regat poza satysfakcją, wywiera na mnie pewną presję. W tym sporcie, dzisiaj w dobie internetu, windsurferzy bardzo rzetelnie śledzą prognozy wietrzne, i może się zdarzyć, że na zawody przyjedzie kilku, lub kilkudziesięciu zawodników. Na wszystkie warianty trzeba być przygotowanym.

Stąd moje podziękowanie dla wszystkich zaangażowanych. Zawody takie odbywają się w całej Polsce i zawodnicy poprzez portale społecznościowe oceniają je również i komentują. Na szczęście dla tego sportu, promocji regionu, różnych form żeglarstwa jako sportu dla wszystkich,aktywnego spędzania czasu, imprez towarzyszących regatom, oceny wystawione przez żeglarzy i osoby im towarzyszące są bardzo wysokie, dowodem na to jest przyjazd zawodników z tak odległych miejsc.”Zachęcam wszystkich do aktywnego uprawiania sportu, instruktor windsurfingu - pomysłodawca i współorganizator regat - Henryk Obiegała.

Wyniki przedstawiają się następująco:

Raceboard
1 miejsce – Witold Smętek – Będzin
2 miejsce  –  Tomasz Kómoch –  Dolsk
3 miejsce –   Henryk Obiegała – Wolsztyn

Formuła
1 miejsce – Henryk Obiegała – Wolsztyn
2 miejsce – Witold Smętek – Będzin
3 miejsce –   Piotr Sawala – Gdańsk

Slalom
1 miejsce – Piotr Sawala – Gdańsk
2 miejsce – Tomasz Kómoch –  Dolsk
3 miejsce – Jakub Szewczyk – Łódż

Open
1 miejsce –  Tomasz Franczak – Szczecin
2 miejsce –   Dariusz Stanisławski – Grudziądz
3 miejsce –    Witold Smętek – Będzin

Raceboard (zawodnicy z licencją)
1 miejsce – Tomasz Franczak – Szczecin
2 miejsce – Dariusz Stanisławski – Grudziądz
3 miejsce – Monika Franczak – Szczecin

Autor: Henryk Obiegała
 

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.