Krzysiek 2013-07-25 15:28, Krzysiek

Bodrum




Bodrum to jeden z najpopularniejszych 
i najbardziej ekskluzywnych kurortów w Turcji, słynny ze swojego życia nocnego i jednej z największych przystani jachtowej nad Morzem Egejskim oraz portu, skąd codziennie odpływają promy na greckie wyspy: Kos czy Rodos.

Bodrum nie przypomina innych miejscowości wypoczynkowych Turcji - dzięki krajobrazowi oraz nietypowemu charakterowi tego miejsca bo nigdzie bardziej niż tutaj nie mieszają się i przenikają nawzajem wpływy tureckie z greckimi.



Tylko w tym miejscu Turcji zobaczymy wzgórza upstrzone białymi domkami, gaje oliwne, starszych panów podróżujących na osiołkach, górskie wioski, które przypominają te greckie, nawet górujące nad 1meczetami minarety wydają się bardziej przyjazne. 
Bodrum zatem to połączenie greckiej swobody z turecką gościnnością, co ma również znakomity wpływ na kuchnię regionalną.

To 32-tysięczne miasto posiada również przebogatą historię, na której ślady można się natknąć na każdym kroku. Bodrum w starożytności nosiło nazwę Halikarnas i to właśnie tutaj znajdowało się Mauzoleum, zaliczane w poczet siedmiu cudów świata.



Bodrum to raj dla nurków. Na terenie regionu znajduje 
się ponad 20 baz do uprawiania tego sportu. Nocą miasto tętni życiem. W Halikarnas można zabawić się w iście holiwoodzkim stylu, jest tu mnóstwo barów karaoke oraz klubów z miejscową muzyką. Bodrum to miejsce dla każdego. Przepiękne, malownicze zakątki dla chcących nacieszyć się urokiem Turcji, świetna baza wypadowa dla podróżników zwiedzających zachodnią część kraju, bajkowy świat podwodny dla nurków, romantyczne zakątki dla zakochanych, najlepsze imprezy nocne dla amatorów rozrywki. Turcja zupełnie inna niż dotychczas.
Bitez - malownicza zatoka z piaszczystą plażą, otoczona gajami mandarynowymi i piniowymi. Wzdłuż długiej plaży ulokowane są nieduże hotele, najczęściej przygotowane na przyjmowanie rodzin z dziećmi. Świetne warunki do uprawiania windsurfingu.

Spot



Spot i baza Fener znajduje się  vis a vis wyspy Kos. Naturalny  korytarz sprawia, że  wiatr wieje tu z większą siłą niż na pozostałych plażach. Poranne godziny - słabszy wiatr- idealne warunki dla początkujących lub do żeglugi katamaranem.



W godzinach popołudnowych  wiatr przybiera na sile. Przy brzegu niewielka strefa płytkiej i płaskiej wody. W miarę oddalania się od brzegu woda przechodzi w niewielką falkę. Wiatr side -shore z prawej strony lub side -offshore.


  • Baza: Fener  Windsurf/Kiteboard
  • Położenie: bezpośrednio przy hotelu Armonia Holiday Village, 6 km od Turgutrejs
  • Baza czynna: 6 miesięcy w roku
  • Sprzęt windsurfingowy: deski Fanatic (70 sztuk); żagle Neil Pryde (80 sztuk, rozmiary: 1,8 m2 - 8,0 m2 )
  • Sprzęt kitesurfingowy: firmy Cabrinha
  • Języki: angielski, turecki
  • Kierunek wiatru: wzdłuż brzegu z lewej (lokalnie z prawej)
  • Ceny wypożyczenia sprzętu w LT: 6/7 dni - 495, 13/14 dni - 750


Ważne informacje

 
Od 01.01.2013 każdy polski obywatel wjeżdżający do Turcji musi posiadać w swoim paszporcie co najmniej 1 (jedną) wolną stronę w celu uzyskania wizy wjazdowej. Brak wolnej strony w paszporcie powoduje automatyczną odmowę wjazdu do tego kraju.
 
Czas lotu: 3godziny
Transfer z lotniska: ok.1 godz
Banki i bankomaty: w miejscowości Ilica i Izmir

Waluta
1 stycznia 2005 roku w Turcji wprowadzona została wymiana pieniędzy połączona z dewaluacją. Turecka lira (TL) zastąpiona została nową turecką lirą (YTL), przy okazji obcięto 6 zer, tak że stary milion wart jest obecnie 1 YTL. RO = 1,7 YTL, a 1 PLN = ok. 0,4 YTL. 


Do Turcji najlepiej zabrać euro, mogą też być dolary amerykańskie lub funty brytyjskie. 
Wymiany najlepiej dokonywać w kantorach lub bankach. 
W wielu miejscach można płacić obcą walutą. 
Na ulicy i bazarze ceny są umowne, a targowanie się jest obowiązkiem i sprawą honoru.
Nie należy się targować w dużych sklepach i supermarketach. 
Wwóz i wywóz banknotów waluty miejscowej jest dozwolony bez ograniczeń.

Bakszysz
czyli napiwek (ok. 10 proc.) jest niepisanym, ale powszechnie obowiązującym obyczajem. Oczekują go kelnerzy, taksówkarze, bagażowi w hotelu i kierowcy, a także dzieciaki na ulicy.
Jeśli nie chcemy wyjść na skąpców, nie wykręcajmy się od dawania bakszyszu.

Wiza / paszport
Przy otrzymywaniu wizy ważność paszportu winna być dłuższa o 6 miesięcy od okresu pobytu. Od obywateli RP wymagane są wizy, o które można się starać w przedstawicielstwach dyplomatycznych i urzędach konsularnych. 
Wizę turystyczną ważną 30 dni otrzymuje się na lotnisku, kosztuje 20 USD lub 15 EUR, paszport musi być ważny co najmniej przez pół roku.

Transport/ komunikacja publiczna/ taxi
W przypadku korzystania z usług krajowych linii lotniczych posiadających lotniska w regionach wypoczynkowych należy liczyć się z wczesnymi godzinami wylotów i/lub późnymi godzinami przylotów. 
W Turcji istnieje dobrze rozbudowana sieć krajowych połączeń autobusowych. Turystom najkorzystniej będzie poruszać się zbiorowymi taksówkami (Dolmus). Na określonych trasach obowiązują stałe opłaty. Taksówki zatrzymują się na żądanie, nie mają stałego rozkładu jazdy.
Podróżowanie taksówką w Turcji kosztuje mniej więcej tyle, ile w Polsce. We wszystkich taksówkach są zainstalowane taksometry.

Prawo jazdy
: akceptowane jest polskie prawo jazdy

Energia elektryczna
: 220 V

Zdrowie/ opieka lekarska/ szczepienia

Wwiększych miejscowościach można uzyskać opiekę lekarską, w małych wioskach jest to raczej trudne. Koszt wizyty lekarskiej waha się od 30 do 55 USD. U specjalisty zapłacimy więcej. Jeden dzień spędzony w szpitalu prywatnym kosztuje nawet do 500 USD, w państwowym do 50 USD. Za zabiegi dodatkowe oraz lekarstwa płacimy osobno. Warunki w szpitalach prywatnych są dobre, higiena w szpitalach państwowych pozostawia wiele do życzenia. Apteki nazywają są tutaj Eczane i oznaczone są biało-czerwonymi szyldami. Wiele leków można tu nabyć w cenach porównywalnych do polskich. szczepienia nie są obowiązkowe.

Plaże
tureckie plaże są własnością publiczną. Pokrywa je drobny piasek, żwir lub kamienie. Utrzymanie plaży w czystości należy do obowiązków hoteli. Duże kamienie usuwa się z plaży, jednak radzimy nakładać sandały kąpielowe, ponieważ zejście do morza może być skaliste lub kamieniste. W wielu hotelach są specjalne miejsca kąpielowe, które ułatwiają dojście do morza.




Zwyczaje
Kiwanie głową w lewo i prawo nie oznacza dla Turka "nie", tylko "nie rozumiem". 
"Nie" wyraża się przez uniesienie głowy i brwi.

Kuchnia/ napoje
tureckie śniadanie składa się zazwyczaj z kawy i herbaty, białego chleba, masła i dżemu.

Przy śniadaniu w formie bufetu dodatkowo można zjeść miód, jogurt, ser, czarne i zielone oliwki, pomidory i ogórki. Wiele hoteli oferuje obfite bufety śniadaniowe. 
Turcy uważani są za naród smakoszy. Dużą rolę w kuchni regionalnej odgrywają warzywa, jogurt i słodkie desery. Jogurtu używa się do sosów i sałatek. Słodycze można kupić w specjalnych sklepach Tatlicilar, piekarniach pasztecików Börekciler i Pastahane lub w Muhallebici, gdzie można zamówić potrawy oraz zupy mleczne.

W małych lokalach zwykle zestawia się posiłek samemu, wybierając potrawy prosto z garnków i patelni w kuchni. W lokalach z szyldem Kebab można posmakować różnych rodzajów kebabu (grilowane mięso) oraz köfte (pulpeciki z siekanego mięsa). 
Desery są najczęściej bardzo słodkie, jak np. baklava, pasztecik faszerowany orzechami włoskimi i pistacjowymi, polany miodem. Z piw najbardziej popularne jest Efes. Mało u nas znane, a bardzo dobre są również tureckie wytrawne wina białe i czerwone, o owocowym i pełnym bukiecie. Raki ( rakija) to wódka z winogron destylowana z ziarnami anyżu. Rozcieńcza się ją z wodą i podaje jako aperitif lub do posiłków.


Oferty windsurfingowych wyjazdów na Bodrum znajdziecie na stronie Surftravel.pl
Zdjęcia: http://www.fenerwindsurf.com 
Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.