Administrator serwisu 2012-05-29 19:39, Administrator serwisu

Zwrot z wiatrem na falach


Wykonywanie zwrotu z wiatrem w warunkach zafalowania wymaga opanowania tego manewru w warunkach płaskiej wody.

Zwrot z wiatrem przy silnym wietrze przy dużej fali wykonuje się nieco inaczej niż w normalnych warunkach zatokowych. W czasie robienia zwrotu dużo dalej przesuwamy na bomie tylną rękę. To pomoże nam zrobić bardziej ciasny zwrot aby zmieścić się między falami.


ZOBACZ SEKWENCJĘ ZDJECIOWĄ >>>>>

Zwroty płynąc pod fale należy wykonywać tak by zmieścić się na jednej fali. To może pomóc nam wykonać zwrot w ślizgu od dechy do dechy gdyż koniec zwrotu robimy spływając z grzbietu fali.


ZOBACZ SEKWENCJĘ ZDJECIOWĄ >>>>>

Zwroty wykonywane płynąc w kierunku brzegu są trochę łatwiejsze pod warunkiem że robimy je blisko brzegu gdzie między małymi falami woda wypłaszcza się.

 

BŁĘDY

->>> Najczęstsze błędy to nie dostateczne przełożenie tylnej ręki do tyłu. Im mocniej wieje tym dalej przesuwamy tylną rękę, w celu uzyskania lepszej kontroli nad żaglem, pozwoli to również zmniejszyć promień skrętu.

=>>> Ważne jest to aby początek skrętu zaczynał się na grzbiecie fali a nie na jej wierzchołku czy na dole ( pomiędzy falami ). Skręcając na wierzchołku możemy za bardzo się rozpędzić zjeżdżając w dół fali i stracić panowanie nad zestawem, natomiast rozpoczynając skręt pomiędzy falami, bardzo prawdopodobne jest, że wyhamuje nas fala, w którą właśnie skreciliśmy.

Autor i demonstrator: Jacek Bednarski, wspólpraca Lukasz Konski

 

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.