Administrator serwisu 2012-05-29 19:28, Administrator serwisu

Polskie spoty waveJeśli chcemy rozpocząć pływanie na fali, jedno z fundamentalnych pytań jakie musimy sobie zadać powinno brzmieć: gdzie można w Polsce pływać wave? Prócz wiatru i fal jest jeszcze kilka innych, ważnych czynników, które powinny mieć znaczenie przy wyborze spotu do pływania na falach. Kierunek wiatru, układ linii brzegowej, dojazd, prądy i falochrony to tylko kilka istotnych elementów wpływających na nasze bezpieczeństwo i efektywność pływanie.

Poniżej prezentujemy kilka opisów polskich spotów przygotowanych m.in. przez Jacka Bednarskiego, Łukasza Końskiego, Andrzeja Jóźwika, Andrzeja Lewandowskiego oraz naszą redakcję.

Zaczynamy od najłagodniejszego spotu na dobrze wszystkim znanej Zatoce Puckiej.


Jastarnia


Dzięki specyficznemu ukształtowaniu dna morskiego w okolicy Jastarni na krawędzi mielizny znajdującej się na wprost Jastarni od strony zatoki spiętrzają się fale. Tę mieliznę najlepiej widać z lotu ptaka. Fale powstają, gdyż przed mielizną jest głęboko na około 25 metrów, a na mieliźnie około 0,5 metra przy wysokim poziomie wody lub tworzą się wysepki przy niskim. Ten skok głębokości generuje fale przy wietrze południowym. Mielizna ma długość około 2 kilometrów i szerokość od 100 do 500 metrów i rozciąga się mniej więcej od stawy Kaszyca do ruin torpedowni zwanych dziś "kamieniem" (więcej informacji o historii torpedowni na Zatoce znajdziecie tutaj).Fale tworzą się przy wiatrach od SE przez S do SW z naciskiem na czyste S i osiągają wtedy nawet ponad 2 metry. Oprócz fal jest też mniej lub bardziej płaska woda, więc każdy znajdzie dla siebie coś miłego. To miejsce ma jedną wadę: trudno tam zrobić dobre zdjęcie czy filmik, bo raz: to co najmniej kilometr od brzegu, a dwa: fotografuje się pod słońce dość odległą akcję, więc zdjęcia i filmiki nie tyle mają wzbudzić zachwyt swym artyzmem, ale w miarę ograniczonych możliwości jak najlepiej pokazać co to jest ten "wave na Zatoce w Jastarni"...

 

 

Więcej zdjęć z tego rejonu znajdziecie tutaj lub tutaj albo tutaj. Lata różne, ale miesiąc ten sam: październik...

Łeba

Łeba - plaża zachodnia. W czasie silnego wiatru zawsze kogoś spotkasz pływającego. Pierwszy przybój nie jest zbyt problematyczny. Około 20 metrów od brzegu jest jeszcze grunt. Największe fale tworzą się 50-100 metrów od brzegu na wysokości zjeżdżalni dla dzieci. Silny prąd. Preferowane kierunki wiatru przy którym tworzy się fala to (W,NW, N, NE) zachód, północny-zachód, północ, północny-wschód. Brak falochronów. Dojazd łatwy, parking blisko wody. Latem widownia, składająca się z młodych dziewczyn, zapewniona.Łeba - plaża wschodnia (tzw. Secret spot).Secret spot już tylko z nazwy jest secret spotem. Niekiedy można tu naliczyć prawie 100 aut. Generalnie trzeba czekać na prognozę - najlepszy jest czysty zachód. Ponieważ spot znajduje się za wschodnim falochronem portu w Łebie, wiec prądu i silnego przyboju prawie nie ma.  A już na pewno nie jest tak silny jak w Karwii. Na skutek dosc luznego zachowania kilku deskarzy - zaczęto wystawiać mandaty za wjazd - ale jakoś sprawa została ugłaskana, mimo to obowiązują pewne zasady: 

  • parkujemy wzdluz drogi
  • nie wjeżdżamy w las
  • nie wjeżdżamy pod samo wejście na wydmie,
  • nie śmiecimy...

Generalnie jest to chyba najbardziej przyjazny i przyjemny spot w Polsce. 
Przybliżona lokalizacja:

 


Jedziemy ul. Leśną do końca pod wyjście na plażę i za ostanią budą z kotletami w lewo. Czasem trzeba przestawić stół, a wczasowiczow poprosić żeby przestali jeść fryty
 

 


Karwia

Tu pływają często chłopaki z trójmiasta. Pierwszy przybój dosyć trudny. W drugim przyboju fale nie zbyt duże. Silny prąd. Preferowane kierunki wiatru przy którym tworzy się fala to (W,NW, N) zachód, północny-zachód, północ. Trudny dojazd przez las ale wrażenie jest jakby się jechało na jawsy na Hawajach. Brak falochronów. Brak ludzi. Przyjemne uczucie obcowania z czystą naturą.


 

 


Rowy

Jeden z najlepszych spotów na Bałtyku. Pierwszy przybój regularny i mały. Drugi przybój bardzo duży. Fale potrafią być bardzo równe z dużymi odstępami między sobą. Świetne miejsce do pływania przy kierunku południowo-zachodnim. Dojazd pod samą plaże. Brak falochronów.
 

 


Nie polecam dla początkujących ze względu na wysoką falę łamiącą się na brzegu ( shore break ). Spowodowane jest to ukształtowaniem dna - przy brzegu jest głęboko i dlatego pierwsza fala rozbijająca się o brzeg wypiętrza się czasem do 1,5 metra.

Grzybowo 

Spot znajduje sie na zachodnim krańcu Grzybowa - 5km od centrum Kolobrzegu. Faktycznie sa dwa miejsca z dojazdem do plaży. Pierwszy przy kempingu obok pensjonatu Miramar oraz drugi przy parkingu nadmorskim. W obu miejscach bardzo dobre warunki do taklowania. Od parkingu 50 do 150m do plazy. Plaża bez falochronów na tym odcinku. Drewniane, gęsto ustawione falochrony wykluczają wave w Kołobrzegu i Dzwirzynie. Plaża piaszczysta, zwykle 50-100m szerokosci (latem). Brzeg biegnie w kierunku ENE w strone Kołobrzegu. Najlepsze warunki panują gdy wieje WSW-NW oraz NNE-ENE. Przy wietrze N - przybój standartowo bałtycki. Najczęsciej W oraz NE. Przyboj w takich warunkach do 1m jeżeli wieje nie wiecej niz 6B. 500m od plaży fale 2-2.5m przy 6B, 3-4m przy 8B. 
 

 


Ze względu na ukształtowanie linii brzegowej (łagodna łukowata zatoka) oraz bliskości Ratowników z Kołobrzegu akwen nadaje się świetnie dla każdej grupy deskarzy. Poza tym duża baza noclegowa w Grzybowie i Kołobrzegu. Gdy wieje od brzegu polecam jez. Resko w Dzwirzynie - 7km od Grzybowa

Dziwnów

Nowo odkryty spot po zachodniej stronie wejścia do portu. Działa przy wietrze z północnego wschodu. Wtedy za portowym falochronem tworzą się bardzo długie, równe i wysokie fale, idealne do jazdy (nieco gorzej ze skokami). Brak prądu i przyboju. Mankamentem jest dojazd do spotu, a właściwie jego brak. Niestety kilkaset metrów do plaży trzeba pokonać na piechotę. 


 

Międzywodzie

Popularny morski spot szczecińskich deskarzy, głównie z uwagi na bliski dojazd ze Szczecina. Najlepsze warunki panują tu przy zachodnich i wschodnich kierunkach wiatru. Przybój przy silnym zachodnim wietrze potrafi być dość wymagający, w zamian oferując wspaniałe możliwości skoków na wysokich i stromych falach. Jednak potencjał spotu do jazdy na fali jest raczej ograniczony. Brak silnego prądu i falochronów. Międzyzdroje


Jeden łatwiejszych morskich spotów na polskim wybrzeżu. Bardzo popularne miejsce przy wiatrach ze wschodu i północnego wschodu. Tworzą się wtedy niewysokie, ale równe i dość długie fale, w sam raz do rozpoczęcia przygody z jazdą na fali. Połączenie słonecznej pogody i wschodniego kierunku wiatru wytwarza dzięki specyficznemu ukształtowaniu linii brzegowej efekt termiki. Przy wiatrach z zachodu tworzą się chaotyczne i niewysokie fale, bardziej nadające się do skoków niż do jazdy. Świnoujście

Warszów - niegdyś bardzo popularne miejsce ze wspaniałymi falami przy wietrze ze wschodu i północnego zachodu. Niestety obecnie trwają tam prace związane z budową Gazoportu i spot został zamknięty. Czekamy na efekt jaki wywoła nowy, długi falochron...

Świnoujście - plaża miejska. Jeszcze przed zamknięciem Warszowa, coraz więcej surferów zaczęło odkrywać warunki na plaży miejskiej Świnoujścia. Przy wietrze ze wschodu i północnego wschodu tworzą się tu jedne z najlepszych fal w tej części wybrzeża. Fale wchodzą bardzo długimi łukami, zakręcając za portowym falochronem. Im bardziej oddalimy się od portu i charakterystycznego wiatraka, a głębiej wypłyniemy w morze, tym większe i dłuższe spotkamy fale.Mniej zaawansowani windsurferzy mogą dozować sobie stopień trudności, zaczynając od kompletnie płaskiej wody w pobliżu falochronu, do kilkumetrowych fal w głębi zatoki. Brak falochronów, przyboju, uciążliwego prądu i dość dogodny dojazd na plażę. Również tutaj dociera termika, jaka pojawia się w Międzyzdrojach przy wschodnich kierunkach. Często wieje mocniej o 1-2 Bft niż podaje prognoza. Warunkiem jest wiatr ze wschodu i słońce. 

Znasz inny godny uwagi spot? Napisz do nas: redakcja@hotsports.pl

Zobacz opis SPOTÓW

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.