2009-05-07 19:31, ~Redakcja Windsurfing.pl

Jak dbać o żagiel




Żagiel to jedna z najbardziej narażonych na uszkodzenia części naszego wyposażenia windsurfingowego. Należy pamiętać że, żagiel narażony jest na zniszczenie nie tylko podczas pływanie. Przed wszystkim jego częste taklowanie oraz przewożenie przyczynia się do uszkodzenia naszego sprzętu.

Poniżej prezentujemy kilka rad, które pozwolą znacznie dłużej utrzymać nasz żagiel w dobrej kondycji:



Taklowanie żagla

- staraj się taklować żagiel na gładkiej powierzchni (bez kamieni i piasku)

- podczas wkładania masztu do kieszeni masztowej nie rób tego na siłę. Jeśli odczuwasz opór przejdź do środkowej lub topowej części żagla i powoli, małymi krokami naciągaj żagiel na maszt tak aby zbytni go nie marszczyć i zaginać.

- w przypadku żagli kamberowych po włożeniu masztu do kieszeni masztowej i wstępnym wybraniu, załóż bom. Kambery powinny gładko wejść na maszt. Jeśli potrzebujesz do tego siły naciągnij lekko linkę szotową na bomie i jednocześnie poluzuj linkę halsową. To powinno pomóc. Jeśli kamber spada zaraz po nałożeniu go na maszt, zwiększ wybranie po maszcie.


Roztaklowanie żagla

- po odpięciu bomu, poluzuj linkę halsową. Pamiętaj jednak aby nie robić tego gwałtownie, tylko powili luzuj linkę tak aby żagiel nie strzelał

- w przypadku żagli kamberowych najpierw poluzuj w połowie linkę halsową, potem rekami wypnij kambery z masztu i dopiero po tej czynności całkowicie poluzuj linkę halsową.

- staraj się oczyścić żagiel z piasku i soli przed złożeniem

- zwiń ciasno żagiel i obwiąż go paskiem lub sznurkiem aby się nie rozwijał i schowaj do pokrowca


Transport sprzętu

Podstawa to prawidłowe zwiniecie żagla tak aby nie powodować zagięć monofilmu. Żagiel należy przechowywać w pokrowcu, najlepiej dodatkowo owinięty taśma lub gumka aby się nie rozwijał.

Najczęściej żagle przewozimy w środku samochodu wraz z innymi elementami naszego sprzętu. W tym przypadku należy jedynie pamiętać aby nie przyciskać żagli innymi, ciężkimi elementami naszego ekwipunku.


Problem pojawia się gdy nie mamy miejsca aby bezpiecznie przewozić nasze żagla w środku samochodu. Najbezpieczniejszym, jednak nie koniecznie najtańszym sposobem przewożenia żagli, masztów i akcesoriów jest użycie pokrowca na żagle i maszty (Quiver Bag, Streamliner Bag) lub Autoboxu.






Autobox
Kufer na dach chroniący zawartość przed deszczem i kradzieżą (zamykany na klucz), ceny zaczynają się od ok. 450 zł w zależą od wielkości, zamka i dodatkowego wyposażenia.






Quiver Bag
Torba mieszcząca żagle i maszty z regulowaną wielkością ( żagle wraz z masztami znajdują się w jednej komorze, przez co żagle przy zamocowanym na bagażnik Quiver Bagu są bardziej narażone na zniszczenie), ceny ok. 300-400 zł







Streamliner Bag
Dwu komorowa torba mieszcząca 4-5 żagli i zazwyczaj 3 maszty. Tym różni się ona od Quiver Baga, że tylko komora na maszty jest przymocowywana do bagażnika, natomiast żagle pozostają nie ściśnięte w górnej części torby, to gwarantuje stabilność i dobre mocowanie, jednocześnie nie narażając żagli na zgniecenie przez paski mocujące do bagażnika. Cena ok. 500 zł

Streamliner Bag mocujemy na bagażniku samochodu za pomocą pasków. Niektóre modele posiadają otwory pomiędzy komorą na maszty i żagle przez którą przeciągamy paski mocujące pokrowiec do bagażnika. Unikamy w ten sposób uszkodzenia żagli ściśniętych przez paski mocujące

Istnieją oczywiście i inne sposoby mocowania żagli na bagażnik samochodowy. Można wozić żagiel w pokrowcu zamocowanym za pomocą pasów lub ekspandorów lub lepiej przed przymocowaniem owinąć żagiel na rurę co utrudni jego zniszczenie w czasie transportu na dachu pojazdu. Pamiętajmy jednak, że te sposoby choć z pozoru tańsze mogą okazać się bardzo kosztowne gdy dojdzie ( co jest bardziej prawdopodobne niż w przypadku specjalnych torb na żagle i maszty ) do uszkodzenia bardzo drogiego przecież sprzęty.


Dodatkowe porady

-> nie zostawiajmy naszego żagla na zimę mokrego i zapiaszczonego, do tego szczelnie zapakowanego w pokrowiec. Żagiel należy porządnie wysuszyć, wytrzepać z piasku i poluzować listwy.

Tym bardziej troskliwym radzimy wyjęcie listew z kieszeni i dokładne ich obejrzenie pod względem ewentualnych zniszczeń lub pęknięć

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.