2009-07-04 11:01, ~Redakcja Windsurfing.pl

Jak zrobić linki trapezowe


Jak już wielokrotnie pisałem jedną z niewielu złych stron windsurfingu to wysokie ceny sprzętu. Jednak można zauważyć, zwłaszcza w ostatnich kilku sezonach zdecydowany spadek cen wielu artykułów z tej dziedziny sportu. Jak jeszcze obniżyć koszty ponoszone przy zakupie, naprawie akcesoriów do naszego sportu? To proste należy pewne elementy wyposażenia wykonać samemu! Postaram się opisać jak zrobić doskonałej jakości linki trapezowe domowym sposobem.



Do wykonania potrzebne są materiały:

1,5 mb linki plecionej średnicy 7mm ,w tym wypadku ,,Dynema" .........16pln.

Lub 1,5mb linki plecionej poliester średnicy 7mm..............................4pln.

1,5 mb rurka z twardego PVC śr .wew. 7mm / zew. 12mm ................... 8pln.

2 mb taśma poliestrowa 2,5 cm szer. gruba........................................3pln.

40 cm taśma poliestrowa cienka szer. 2,5 cm ....................................1pln.

40 cm rzep (męski ,damski) szer. 2-3 cm............................................1pln.

Nici maszynowe poliestrowe 1000m................................................8pln.

Oraz mocne nici w tym wypadku ,,Dynema" 100m............................30pln.

_________________________________________________________________

Łączny koszt to*.......................................................................25pln

*- najtańsza wersja.


Pracę należy rozpocząć od podzielenia wężyka z twardego PCV na 2-wie równe część w tym wypadku 2x75cm (dla linek 28 cali). Jeżeli chcemy inny wymiar linek należy go dobrać wg starej zasady. Zaplatamy miarkę, linkę lub kawałek sznurka dookoła łokcia tak aby nadgarstek przypadał na rurce bomu. Proszę pamiętać, że dojdzie kilka centymetrów z taśmy mocującej do bomu. Należy zmierzyć tak wygenerowany odcinek sznurka i przygotować dwie linki jw.














Do wnętrza rurki z PCV wprowadzamy cienki stalowy drut lub mocną nić. Ja zastosowałem plecionkę wędkarską ,,Dynema". Do końca stalowego drutu lub nici, przytwierdzamy skraj linki 7 milimetrowej. Staramy się nasunąć plastikowy pancerz na poliestrowy sznurek. Ułatwi nam to obrobienie obrzeża plecionki nad ogniem i obwiązanie nicią.



Uwaga włókna ,,Dynema" są odporne na wysokie temperatury i ciężko je uformować po podgrzaniu do żądanego kształtu. Jeżeli proces powlekania plecionki wężem z tworzywa sztucznego powiódł się, otrzymamy dwa odporne na przecieranie, niezwykłej wytrzymałości na zerwanie, półfabrykaty do dalszej produkcji.



Kolejny etap to wycięcie 4-rech pasków z grubej taśmy poliestrowej o długości 50cm, z których uszyjemy pętle mocujące linki do bomu. Skraj paska poliestrowego należy podgrzać (lekko przypalić) nad ogniem. Taki płonący zabieg zapobiega scieraniu się osnowy poliestrowej. Następnie składamy wykonany element na połowę, odwracając 1/2 paska o 180 stopni i zszywamy go na maszynie do szycia w odległości 9cm od końców taśmy. Kontynuując pracę należy wykonać pochwy, przeszywając brzegi tego elementu od szwu prostopadłego wzdłuż do końca pasków. Należy wzmocnić łączenie podwajając szycie. Powstała pętla która po zawinięciu oplecie rurkę bomu a 9-cio cm gniazdo to doskonałe punkt na włożenie wcześniej przygotowanego elementu tzn. linki w osnowie PCV.





















Przydatne jest wykorzystanie rurki o średnicy zbliżonej do rur bomu. Taki przyrząd ułatwi formowanie tego detalu. Wykonaną pętle zakładamy na przygotowaną rurkę i składamy jej rant na połowę, to miejsce należy zeszyć ok. 4cm, tym punkcie umocujemy rzepa.






Wycinamy z męskiego rzepa 4 odcinki długości 8cm oraz 4-ry paski 9-cio centymetrowego podkładu z cienkiej taśmy poliestrowej. Skraj pasków z tworzywa obrabiamy nad ogniem po obu stronach. Rzep należ przyszyć do wzmocnienia z poliestru tak aby ok. 1cm taśmy wystawało ponad rzep ( ułatwia to rozrywanie spiętych połówek ,,damsko- męskich"). Wykonane w ten sposób 4-ry elementy zapięcia, wszywamy w złożone na podwójnie zaokrąglenie pętli.









Wycinamy kolejne 4-ry ,,damskie" rzepy o długości 7 cm, które trzeba przymocować na rozwidleniu pętli, w taki sposób, aby zawinięty na rurce element umożliwił spięcie obydwu rzepów. Pozostaje nam tylko wsunięcie linek w gniazda pętli i zespolenie tych dwóch części ręcznym szwem. Ja użyłem do tego zeszycia nici dynema, ale może to być nić poliestrowa, przy czym szew należy zrobić gęściejszy i podwójny.






Oto kilka poglądowych zdjęć z prawidłowo wykonanych linek. Materiały użyte do produkcji zostały zakupione w sklepie żeglarsko-alpinistycznym, motoryzacyjnym (rurka PVC), oraz pasmanterii.

Moim zdaniem zakup materiałów nie powinien nastręczyć jakichkolwiek kłopotów, należy przy tym pamiętać, żeby produkty były nowe i jak najwyższej jakości! Nie należy stosować osłony na linkę 7mm z miękkiego PVC o cienkiej ściance, ponieważ taka technologia zdecydowanie skraca życie linek trapezowych.


Tekst & foty & naprawa Jerry200 - Grzegorz Szatkowski z Płocka

www.surfomania.pl

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.