J. Bukowo

Polska - Jezioro Bukowo

W linii prostej jezioro jest oddalone od granicy Koszalina o około 6 km. Podróżując samochodem pokonać musimy 20 km krętych, asfaltowych dróżek.

Bezpośrednio nad jeziorem położone są Dąbki, typowo turystyczno - sanatoryjna, sezonowa miejscowość. Uśpiona zimą, wyrywana ze snu pierwszym majowym dłuższym weekendem, kiedy to ściągają do niej miłośnicy desek i żagli. Oczywiście mowa tu o "zamiejscowych" miłośnikach. Niektórzy lokalni windsurferzy pielęgnują w Bukowie swoje zwyrodnienia stawów okrągły rok.


Bukowo jest typowym jeziorem przybrzeżnym, z typową genezą powstania. Onegdaj zatoka Bałtyku odcięta dziś od niego kilkudziesięciometrowym piaszczystym wałem. Statystycznie jezioro, pod interesującymi nas względami, plasuje się wysoko wśród polskich akwenów.

Liczby:

- Jeziora o największej długości:

13 miejsce - 8800 m

- Jeziora o największej szerokości:

5 miejsce - 3360 m

- Jeziora o największej wartości współczynnika odsłonięcia:

1)Łebsko

2)Gardno

3)Jamno

4)Drużno

5)Bukowo

Bukowo jest jeziorem płytkim. Maksymalna głębokość: 2,8 m . To naturalnie ma swoje dobre i złe strony.

Złe: jesienią szybko oddaje ciepło, latem wybucha łąkami podwodnej roślinności. Oczywiście stanowią one zaledwie mały procent powierzchni jeziora, ale bywają utrapieniem, gdy co mniej doświadczonych wiatr uparcie na nie spycha.

Dobre: wiosną szybko się nagrzewa, a długie i łagodne zejścia są wygodne i względnie bezpieczne dla początkujących.

Dąbki tu znajdziemy prawie wszystko. Liczne ośrodki i prywatne kwatery oferują nam noclegi i wyżywienie. Są tu sklepy, niektóre nawet zaopatrzone. W okresie letnim, kiedy to liczba mieszkańców z kilkuset urasta do niemalże 10.000, Dąbki wypełniają się sklepikami, straganami, plaże (zwłaszcza morska) turystami. Na plaży należącej do jeziora, instalują się szkółki i wypożyczalnie sprzętu windsurfingowego. Tu fachowcy przeprowadzą przez mrok początkujących i niezdecydowanych, otwierając im oczy na piękno pęcherzy na dłoniach i piekącego karku.

Oczywiście idealnie nie jest. Braki są widoczne, ale może z czasem ...

Uczulam zwłaszcza na problem przechowywania sprzętu. Lokalne ośrodki (no nie mówię, że wszystkie) tak jakby o tej kwestii zapomniały, lub nie chciały o niej pamiętać. Na pewno rezerwując sobie telefonicznie pokoik warto zadać odpowiednie pytanie.

Cóż, podejrzewam, że niestety pod tym względem Dąbki do wyjątków w Polsce nie należą.

Warunki na wodzie:
Wszystkie wiatry kierunków S, E zwykle szkwalą. Dąbki, skąd najczęściej startujemy, położone są w północno - wschodnim rogu jeziora (mapka). Wiatr wschodni wymaga więc sporo umiejętności od pływającego. Po pierwsze przez to, że jest nierówny, po drugie jest kierunkiem odpadającym. W przypadku awarii, braku sił może nas zepchnąć kilka kilometrów od "portu", wprost w dzikie chaszcze, gdzie nie ma mowy o dojeĽdzie samochodem.

Wiatr południowy potrafi mocno poszarpać jezioro. Najczęściej bywa nierówny i chodzi szkwałami kilkumetrowych szerokości. Przy sile powyżej 6°B, fale stają się krótkie i agresywne. Ci, którzy lubią się przechwalać swoimi statecznikami, znajdują w takim wietrze sporą frajdę. Plaża Dąbek jest idealnym miejscem do startu w tych warunkach.

Wiatry kierunków W i N to dominujące wiatry. Są równe, długoterminowe i lokalnie faworyzowane. Zwłaszcza wiatry zachodnie, lub północno-zachodnie. Spadają na jezioro wprost z morza nie rozrywając się na żadnych przeszkodach. Jezioro odpowiada na nie sporym rozkołysem i długimi falami. Wiatry te są bezpieczne, gdyż spychają nas na wody płytkie, a zawietrzne brzegi są w miarę dostępne dla samochodów.

Plaża Można praktycznie wjechać na nią samochodem. W pobliżu są parkingi, ośrodki wczasowe, sklepiki. Sprzęt możemy taklować na piasku, bądĽ trawie. Lewa strona plaży kończy się trzcinami, prawa pomostami przystani jachtowej. Zejście do wody jest łagodne, niestety przy tym muliste. Zanim wystartujemy warto zapytać lokalnych, bądĽ doświadczonych żeglarzy o pewną rurę spoczywająca w wodzie, kilkanaście metrów od brzegu. Przeznaczenie tej rury jest bliżej nie określone, może poza oczywistym faktem nakręcania koniunktury sklepom ze statecznikami, zwłaszcza tymi powyżej 40 cm. Inna sprawa, że takiego sklepu tam nie znajdziemy, tym samym cel istnienia rury nadal pozostaje zagadką. Startujmy więc przezornie z wody sięgającej do pasa.

Dojazd: Z kierunku Gdańsk: kierujemy się na Koszalin, w Sławnie odbijamy na Darłowo, stąd na Dąbki.

Z kierunku Szczecin, Poznań: dojeżdżamy do Koszalina, stąd kierujemy się na Gdańsk. Kilka kilometrów za Koszalinem, na krzyżówce skręcamy na Darłowo. Ta droga zaprowadzi nas do Dąbek.

Łączka Jest takie miejsce nad jeziorem, gdzie poza wiatrem kierunków południowych pasują wszystkie pozostałe. To miejsce nazwane "Łączka" przyciąga lokalnych zapaleńców.

Można powiedzieć, że Łączka znajduje się dokładnie po przeciwnej stronie jeziora, patrząc z plaży w Dąbkach. Nie ma tam piasku, ani plaży, nie ma parkingów, sklepików. Jest wyboista, polna droga, wykarczowany pas trzcin i trawa.

Aby tam dojechać z Dąbek, trzeba skierować się na Koszalin. Mniej więcej po 4 km dojedziemy do GlęĽnówka. Tu należy wypatrywać rozjeżdżonej polnej drogi (nad którą właśnie pracujemy), na końcu której widać będzie samochody i połyskujące żagle.

Tutaj nikt nie postawił szlabanów ani znaków zakazu, przyjeżdżając tam należy po prostu mieć na uwadze, że Łączka jest terenem prywatnym.

Autor:Radek Gałecki


Wasze komentarze

Dodaj swój komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Katalog sprzętu

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.